Kinkkutemppu järjestetään 18.12.2020-8.1.2021
15.12.2020 08:00
Joulun paistinrasvat kerätään tänäkin vuonna hyvään tarkoitukseen, kun suuren suosion saavuttanut Kinkkutemppu käynnistyy perjantaina 18.12.2020. Viidettä kertaa järjestettävän Kinkkutempun tavoitteena on saada mukaan 250 000 suomalaista kotitaloutta. Kerätyt joulunajan paistinrasvat kierrätetään uusiutuvaksi dieseliksi. Keräyspaikkoja on ympäri Suomen. Rovaniemellä keräyspisteitä on neljä: Saarenkylän K-Citymarket, K-Supermarket Rinteenkulma, K-market Sinettä ja Kierrätyspuisto Residuumin Ekokieppi Alakorkalossa. Ranualla keräyspiste löytyy K-Market Hillamarketilta.
Paistinrasvoja ei saa kaataa viemäriin, koska rasva voi tukkia viemäriverkostoa. Jos keräyspistettä ei ole, paistorasvan voi laittaa lämpimänä tai hyytyneenä kompostiin. Rasvan voi myös jäähdyttää, imeyttää talouspaperiin ja laittaa biojäteastiaan. Jäähdytetty rasva esimerkiksi kartonkitölkkiin pakattuna soveltuu myös polttokelpoiseen jätteeseen.
Kinkkutemppuun osallistuminen on yksinkertaista.
-
Avaa ja huuhtele tyhjä kartonkipurkki.
(Esimerkiksi maitopurkki, myös muovikorkillinen käy. Lasiset ja muoviset pakkaukset eivät käy keräykseen.) -
Kaada rasva varovasti kartonkipurkkiin.
-
Sulje purkki esimerkiksi teipillä ja anna rasvan hyytyä viileässä.
-
Tuo purkki lähimpään keräyspisteeseen.
Rasva pakataan aina tyhjään kartonkipurkkiin.
Keräysaika: 18.12.2020–8.1.2021.
Keräyspisteet Rovaniemellä:
- Kierrätyspuisto Residuum
Betonitie 1, 96320
-
K-Citymarket Rovaniemi
Pulkamontie 1, 96900
Neste Oil A24 -aseman puoleinen parkkialue. -
K-Market Sinettä
Sinetänsalmentie 8, 97220 -
K-Supermarket Rinteenkulma
Koskikatu 25, 96200
Maailmanlaajuisesti ainutlaatuisella tempauksella havainnollistetaan kiertotalouden mahdollisuuksia ja säästetään sekä viemäriputkistoa että ympäristöä. Voit lukea lisää tempauksesta Kinkkutempun nettisivuilta.